Histeroskopija | Transvaginalna laparoskopija | Laparoskopija | Laparotomija | Loop ekcizija | Konizacija
Cilj svakog operativnog lečenja je uklanjanje bolesnog dela ili celog organa. Može biti i rekonstrukcija određenih anatomskih nepravilnosti čijom se korekcijom želi postići adekvatna funkcionalnost. Operativno lečenje se predlaže ukoliko postoje nepobitni dokazi da je to način lečenja koji obezbeđuje najbolje rezultate i mogućnosti izlečenja ili ako su iscrpljene sve druge terapijske mogućnosti konzervativnog lečenja.
Specifičnost ginekoloških operacija se ogleda u tome što se one izvode u dubini male karlice, u srazmerno skučenom prostoru u kojem se nalaze brojne anatomske strukture i organi u vrlo bliskom odnosu. Dodatna specifičnost regije je vrlo dobra prokrvljenost i sklonost ka većem krvarenju uz otežanu detekciju mesta krvarenja. Zbog navedenog, veoma je bitno realno i odmereno proceniti najbolji pristup i opsežnost operativnog lečenja i imati na umu bitnost očuvanja i reproduktivne funkcije. Najbitnije je uz nanošenje najmanje traume pacijentkinji obezbediti adekvatnost lečenja.
Prema pristupu ginekološkim organima hirurški zahvati se mogu podeliti na abdominalne i vaginalne, a postoji mogućnost i kombinacije ova dva pristupa. Abdominalne operacije – preko trbušnog zida mogu biti laparoskopske (endoskopske) ili otvaranjem prednjeg trbušnog zida uzdužnim ili poprečnim rezom.
Transvaginalnim putem se mogu izvesti histeroskopske procedure, dijagnostičke procedure transvaginalne laparoskopije, dijagnostičke eksplorativne kiretaže, destruktivne metode lečenja promena na grliću, vagini i vulvi, kao i operacije na donjem genitalnom traktu žene u svrhu otkalnjanja promena na grliću – loop ekscizije, konizacije, uklanjanje promena na vaginalnim zidovima ili na vulvi, kao i uklanjanje materice sa ili bez uklanjanja jajnika i jajovoda ukoliko postoji spad genitalnih organa.