Preeklampsija predstavlja jednu od najčešćih težih komplikacija u trudnoći koja je odgovorna za veliki deo neeljenih ishoda trudnoće kako po plod, tako i po zdravlje majke.
Preeklampsija pripada grupi poremećaja kojise zovu hipertenzivni poremećaji u trudnoći, odnosno povećanju vrednosti krvnog pritiska kod trudnice.
Hipertnezivni poremećaj u trudnoći je u najvećem broju slučajeva blag i završava se samo na skoku pritiska koji se može regulisati odgovarajućim lekovima, ali u određenom procentu slučajeva uprkos primenjenoj terapiji razvija se sindrom preeklampsije, u kome dolazi do povećanog oticanja, nekontrolisanog skoka krvnog pritiska, poremećaja rada bubrega koja sve više gube sposobnost da sprečavaju gubitak proteina, kao i oštećenju krvnih sudova sa posledičnim oštećenjem ključnih organa poput jetre, bubrega, mozga i drugih vitalnih organa.
U najtežim slučajevima dočazi i do neuroloških napada manifestovanih kao epileptični napad usled oticanja mozga i tada se navedeno stanje naziva eklampsija.
Preeklamsija takođe može biti blaža ili teža i u najtežim slučajevima život žene može biti ugrožen, s obzirom da je ovo jedan od vodećih uzroka maternalne smrti u trudnoći. U većini slučajeva jediniefikasan tretman je hitno završavanje trudnoće indukcijom porodjaja ili carskim rezom.
Iako se preeklampsija javlja tek u drugoj polovini trudnoće, uzrok preeklapmsije iako nedovoljno poznat, najverovatnije leži u najranijem periodu trudnoće, u momentu usađivanja embriona u matericu i načina na koji se tada ćelije porekla embriona usade u kvrne sudove majke, kada se stvara osnov za dalje patološko lučenje određenih susptanci iz posteljice koje i izazivaju sve navedene probleme.
Iako uzrok bolesti nije apsolutno poznat, poznati su brojni faktori koji doprinose njenoj češćoj učestalosti, kao i ranijem pojavljivanju u trudnoći i težom kliničkom slikom. To su pre svega gojaznost, pušenje, neadekvatna ishrana, prevelik unos soli, prethodno povišen krvni pritisak, problemi sa spavanjem kao što su „leep apnea“ i brojni drugi.
Takođe, danas postoje određeni dijagnostički testovi kojima se još u ranom toku trudnoće može predvideti pojava preeklamspije i blagovremeno preduzeti mere za borbu sa ovim ozbiljnim problemom.
Primer preeklampsije naglašava bitnost i neophodnost odgovornog odnosa prema zdravlju trudnice u trudnoći i naročito pre trudnoće pošto se ovim merama možda i najviše može uticati na njenu pojavu.
Trudnoća je specifično, "drugo" stanje u životu žene koje dovodi do brojnih promena u funkcionisanju organizma...
pročitajte višePreeklampsija predstavlja jednu od najčešćih težih komplikacija u trudnoći koja je odgovorna za veliki deo neeljenih...
pročitajte višePrevremeni porođaj predstavlja vodeći uzrok morbiditeta i mortaliteta novorođenih beba u svetu ...
pročitajte višePobačajem se smatra svaki završetak trudnoće pre navršene 24 ili po novijim preporukama 20 nedelje trudnoće...
pročitajte višeVišeplodne trudnoće predstavljaju prisustvo jednog ili više plodova u materici i najčešće u praksi...
pročitajte višeSeksualna želja i aktivnost prirodna je potreba svake žene u svim životnim periodima pa tako i u trudnoći...
pročitajte više"Zdravlje na usta ulazi" poslovica je koje bi trebalo da se pridržavamo tokom celog života, a naročito u trudnoći. Sa druge strane poznata...
pročitajte višeTrudnoća predstavlja „drugo stanje“ ali svakako nije bolest sama po sebi i ne bi je tako trebalo ni posmatrati...
pročitajte višeSopstveno finansiranje; Nacionalni program VTO; Crédit Agricole Srbija
pročitajte višeKljuč uspeha dakle leži u visokoj posvećenosti i stručnosti svih aktera tima za VTO
pročitajte više