Svrab spoljašnjih genitalija vrlo često se javlja kod higijenske zapuštenosti odnosno nedovoljne lične higijene u tom delu tela ali isto tako može biti uslovljen preterano čestom ili agresivnom higijenom kao reakcija na određene materije koje se nalaze u redstvima za higijenu ili u deterdžentima za pranje rublja, na sintetski veš ili materijal od kojih su napravljeni ulošci. Može biti simptom lokalnih inflamatrnih oboljenja spoljašnjih genitalija tipa gljivičnih i virusnih infekcija, kožnih i cvrevnih parazita, vrlo često zbog iritacije obilnom sekrecijom i udruženom upalom i sluzokože vagine i grlića materice ali i kod opštih oboljenja kao što su šećerna bolest, izraženija pothranjenost, avitaminoze, anemija, neka oboljenja jetre koja idu sa žuticom ali može biti i prvi simptom preinvazivnih ili invazivnih karcinoma kože vulve. Postoji i esencijalni pruitus kod nekih pacijentkinja kod kojih se i detaljnim pregledima isključe svi drugi poznati uzroci ovog simptoma.
Najčešće uslovljena udruženom infekcijom sluzokože vagine i grlića ali može biti i znak promena na sluzokoži vagine u smislu preinvazivnih i invazivnih malignih lezija, promena na grliću kao što su ektopija i preinvazivni ili invazivni malignitet grlića materice.
Osim hormonskih poremećaja mogu biti uslovljena prisustvom bezazlenih polipa sluzokože cervikalnog kanala ili sluzokože materice, zbog prisustva mioma materice ali i jedan od prvih znakova postojanja malignih oboljenja grlića-kontaktno krvarenje ili karcinoma sluzokože materice naročito ako se javi bezbolno krvarenje u postmenopauzalnom periodu.
Najčešći razlog javljanja pacijentkinja na ginekološki pregled a prilično često poreklom od drugih sistema organa- crevni i urinarni trakt. Može biti akutni, ciklični i hronični bol u maloj karlici.
Kod nastanka akutnog bola neophodno je isključiti komplikacije trudnoće – spontani pobačaj ili vanmateričnu trudnoću, mogućnost prskanja funkcinalnih cista jajnika uz krvarenje u trb. duplju, iznenadno „uvrtanje“ mioma ili adneksalnih tumora i razvoj gnojne infekcije u maloj karlici sa stvaranjem tuboovarijalnog apscesa.
Ciklični bol je povezan sa menstrualnim ciklusom i postoje pacijentkinje koje u vreme svoje ovulacije – sredina menstrualnog ciklusa, osete slabiji ili jači bol koji traje po nekoliko sati i spontano prestaje. Bol u toku menstruacije se naziva dismenoreja.
DISMENOREJA
Dismenoreja je menstruacija praćena bolovima. Osim beznačajnih smetnji, menstruacija kod većine žena ne izaziva znatnije tegobe niti remeti njihovo opšte stanje, te su one sposobne da i tada normalno obavljaju svakodnevne aktivnosti. Ipak postoje žene kod kojih je regularna menstruacija, za sve vreme trajanja ili u pojedinim danima, praćena vrlo jakim bolovima obično u donjem delu trbuha ili krstima ali može biti i praćena poremećajem opšteg stanja organizma pa da se javljaju i glavobolja, jeza, drhtavica, mučnina, osećaj gađenja, povraćanje, dijareja a može se ispoljiti i izrazita psihička labilnost koja se manifestuje prevelikom osetljivošću, brzim i nemotivisanim promenama raspoloženja, razdažljivošću i plačljivošću. Kada se javljaju kod pacijentkinja sa sasvim urednim ginekološkim nalazom nazivaju se primarne dismenoreje i kod njih su uzrok oscilacije hormona kod žena sa niskim pragom bola i povećanom osetljivošću na određene nadražaje. Mogu se javiti tegobe u vidu oštrih grčeva par sati pre početka menstruacije koji obično prolaze sa početkom krvarenja ili mogu biti po tipu tupih dugotrajnih bolova prvih par dana ili tokom cele menstruacije. Bol se objašnjava pojačanim lučenjem prostaglandina u drugoj fazi ciklusa i zbog toga su najefikasniji lekovi nesteroidni antiinflamatorni lekovi koji sprečavaju sintezu prostaglandina ili hormonski kontraceptivi koji isključuju ovulaciju, prirodne promene u sluzokoži materice i sasmim tim značajno smanjenje sinteze prostaglandina.
I uobičajene prihvatljive tegobe tokom menstruacije mogu biti pojačane kod slabih i iscrpljenih pacijentkinja bilo teškim fizičkim radom i premorom ili iscrpljenošću drugim hroničnim bolestima tipa dijabetesa, dugotrajne anemije, tuberkuloze pa se lečenje sprovodi lečenjem osnovnih bolesti i popravljanjem opšteg zdravstvenog stanja. Uzrok primarne dismenoreje može biti i nedovoljna razvijenost grlića ili njegovo suženje zbog nekih operacija na grliću kao i položaj materice u karličnoj duplji u smislu hiperfleksije ili retroverzije.
Kod sekundarnih dismenoreja uzrok bolnih menstruacija leži u patološkim promenama na ginekološkim organima u smislu tumora, zapaljenja, endometrioze ili promene položaja genitalnih organa zbog prisustva priraslica.
Hronični bol u maloj karlici može biti posledica postojanja hroničnih bolesti ginekoloških organa, organa crevnog i urinarnog trakta ali kod velikog broja pacijentkinja koje navode stalno prisutne bolove u maloj karlici se ne može pronaći organski uzrok. Tada razlog može biti vaskularnog porekla („karlična migrena“) ili je u vezi sa psihološko – emocionalnim statusom pacijentkinje.
Najčešće kod tumora jajnika koji mogu dugo vremena biti sasvim bez simptoma. Zbog relativno oskudne simptomatologije najozbiljnijih ginekoloških oboljenja a naročito zbog dobre dostupnosti i dobrih mogućnosti dijagnostike u ranim i izlečivim stadijumima bolesti neophodne su redovne kontrole kod ginekologa pacijentkinja svih uzrasta praktično od momenta stupanja u polne odnose pa tokom celog života pacijentkinje.